Kocaeli, 01 Ocak 2016

Kocaeli Serbest Bölgesi'nin Değerli Yatırımcıları, Değerli Ziyaretçiler, KOSBAŞ web sitemize hoş geldiniz. Gelişen koşullar doğrultusunda yenilenen web sitemizde sizlere hem Kocaeli Serbest Bölgesi'nin son durumunu, hem de Serbest Bölgemizde üretim ve/veya ticaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen yatırımcılara sağlanan olanakları ve avantajları anlatmayı amaçladık. Umarım aklınıza gelen ve gelebilecek tüm soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz...

Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (KOSBAŞ), 2001 yılında faaliyete başladığından bu güne kadar , toplam 798.000 m²’lik yatırım arazisinin, 512.000 m² bölümünde yatırımlarını gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Faaliyete başladığı 2001 yılında Kocaeli Serbest Bölgesi'nde bir adet kamu binası ve bir adet genel depodan ibaret olan yapıları gün geçtikçe arttırarak büyüyen KOSBAŞ, 2016 yılına başlarken, gerek üretim yapan , gerekse ticari faaliyet gösteren firmaların yatırımlarıyla Türkiye'deki tüm Serbest Bölgeler içinde tercih edilen bir Serbest Bölge haline gelmiştir. KOSBAŞ, alt yapıyı oluştururken gösterdiği hassasiyetle, kullanıcıların hem teknik hem de sosyal anlamda son derece çağdaş bir ortamda üretim ve ticaret yapmalarını sağlamaktadır.

Türkiye, 75 milyon nüfusa sahip , nüfusunun yarısı 28 yaşın altında, genç, güçlü, dinamik bir ülkedir. Jeopolitik konumu itibariyle Avrupa Birliği ülkelerine, tüm Avrasya Bölgesi'ne ve Orta Doğu'ya açılan stratejik bir kapıdır. Bu nedenle KOSBAŞ, uluslararası boyutlarda işler yapmayı planlayan üretici ve ticari kuruluşlara, yerleşim yeri olarak daha başlangıçta önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Kocaeli Serbest Bölgesi, hazine arazisi üzerinde kurulmuş, deniz kenarında, lojistik merkezlere yakınlığı açısından da dikkat çeken önemli bir bölge. Örnek vermek gerekirse; bölgenin hemen yan tarafında bulunan Autoport Limanı, Kocaeli Serbest Bölgesi'ni kullanan ve kullanmak isteyen firmalar için bir avantaj sağlamaktadır.

Kocaeli, ülkemizin en büyük ikinci sanayi kenti olması sebebiyle de iyi yetişmiş iş gücüne sahiptir. Bölgede yatırım yapmayı planlayan şirketlerin öncelikle değerlendirdiği konulardan biri olan kalifiye ve nitelikli eleman ihtiyacının, bu yörede eksiksiz olarak karşılanıyor olması bir diğer önemli avantajımızdır.

Dış ticaret açısından da önemli bir potansiyele sahip olan Kocaeli'nin ihracatı 12 milyar dolar, ithalatı ise 11 milyar dolar civarındadır. Türkiye dış ticaret hacminin yüzde 14’ü bu bölgeden karşılanırken, yapılan araştırmalarda Kocaeli'nin mevcut kalifiye iş gücü dağılımı incelendiğinde çalışanların yüzde 74'ünün işçi, yüzde 19'unun idari personel, yüzde 6'sının mühendis ve yüzde 1'inin ise AR-GE çalışanı olduğu görülmektedir..Bölge, denize sıfır konumu sayesinde tersane yatırımlarına da ev sahipliği ediyor. Yedi tersanenin bulunduğu Kocaeli Serbest Bölgesi'nde inşa edilen gemiler, römorkörler, mega yatlar dünya sularında dolaşırken, bu durum KOSBAŞ için ayrı ve haklı bir gurur kaynağı olmaktadır.

Dünyanın hızla değiştiği, ekonomilerin ve iş dünyasının küreselleştiği günümüzde, iş dünyasına riskleri mümkün olduğunca azaltılmış yatırım ortamı sağlamak, problemsiz çalışma koşulları ile verimli ve kârlı bir yatırım iklimi sunabilmek, yerli ve yabancı yatırımları çekebilmek için ön koşul haline gelmiştir.

Kocaeli Serbest Bölgesi, Serbest Bölge kavramının sağladığı yasal avantajlarla sınırlı kalmayıp, Kocaeli Bölgesi'nin coğrafi konumundan ve sanayi altyapısından kaynaklanan avantajlara da sahiptir. Bölge avantajlarına ek olarak KOSBAŞ, modern ve çağdaş hizmet anlayışına uygun, güler yüzlü, hızlı ve hatasız hizmet vermekten mutluluk duyan bir yönetim anlayışı sunmaktadır.

KOSBAŞ olarak, yeni yatırım yeri arayışında olan yatırımcılardan gelebilecek her türlü soruya cevap vermek için tüm çalışanlarımızla yardıma hazır olduğumuzdan emin olabilirsiniz.

Değerli yatırımcılarımıza ve ziyaretçilerimize işlerinde başarılar diliyor, bu vesile ile yeni yıllarını kutluyor ve KOSBAŞ adına saygılar sunuyorum.

AYHAN ZEYTİNOĞLU